Zmarszczki - dlaczego powstają?

Dlaczego mamy zmarszczki?

 

Zdrowa skóra

 

 

Wiadomo, że zmarszczki powstają wskutek starzenia się organizmu. Mimo to, piękne kobiety dają się omamiać reklamom różnych firm, zapewniających o skutecznych, przez nie tyko produkowanych specyfikach, usuwających zmarszczki.  Bajeczki te są znane już od dawna, ale kobiety w dalszym ciągu pozwalają  się na nie nabierać. Zastanawiające jest w tym, dlaczego u jednych ludzi zmarszczki pojawiają się wcześniej, a u innych później - czyżby to oznaczało, że niektórzy z nas starzeją się szybciej, a drudzy wolniej?
 
Zmarszczki szybciej tworzą się na skórze suchej, niż na tłustej. Istotną rolę odgrywają tu uwarunkowania genetyczne, ale też tryb życia, a przede wszystkim - ogólny stan zdrowia. Brak snu, częste przebywanie w dusznych, zadymionych pomieszczeniach, zbyt suche, gorące powietrze, picie alkoholu, palenie papierosów, choroby, stres – to wszystko przyspiesza proces starzenia się i tworzenia zmarszczek. Przedwczesne zmarszczki pojawiają się także w przypadkach zbyt żywej mimiki twarzy. Także, kiedy niewłaściwie trzymamy  głowę oraz szyję, oraz kiedy źle układamy się w czasie snu.
 
Mięśnie i skóra twarzy, szyi oraz dekoltu są delikatniejsze i słabsze, niż mięśnie i skóra reszty ciała.  Powstawaniu zmarszczek sprzyja również  uciskanie szyi dłonią, kiedy jednocześnie podpieramy brodę – są one początkowo mimiczne, później przechodzą w stałe.  Należy unikać podpierania się ręką o policzek - jest to nie tylko niehigieniczne, szczególnie dla osób o skórze skłonnej do wyprysków, lecz ucisk ręki, wielokrotnie powtarzany, powoduje rozciąganie się skóry i tworzenie się na całej twarzy drobnej siateczki zmarszczek.
 
Pionową zmarszczkę między brwiami „zawdzięczamy" najczęściej marszczeniu brwi i czoła, gdy na przykład spoglądamy pod słońce nie zabezpieczając oczu okularami przeciwsłonecznymi. Zmarszczki na czole lub nad brwiami tworzą się wskutek mimicznego unoszenia brwi lub „podpierania skroni". Częste marszczenie nosa może spowodować drobne, lecz postarzające zmarszczki na jego nasadzie i bokach. „Kurze łapki” dookoła oczu charakterystyczne są dla krótkowidzów, nie noszących okularów. Zmarszczki na powiekach dolnych, górnych i dookoła oczu powstają wówczas, gdy mamy zwyczaj przecierania oczu rękami.
 
Najbardziej postarzają zmarszczki dookoła ust oraz „linia smutku”, ciągnąca się od kącików ust do brody i podbródka - pogłębia się ona  w dużym stopniu i dość szybko przy ubytkach w uzębieniu. Zmarszczkom wokół ust sprzyja palenie papierosów, zagryzanie i zaciskanie warg,  a także podpieranie rękami kącików ust. Opanowanie mimiki jest możliwe. Wystarczy przed lustrem dokładnie przestudiować swoją twarz, zapamiętać te mimiczne grymasy, by później się ich wystrzegać.  Wiadomo, że gimnastyka ciała powoduje jędrność mięśni i przeciwdziała wiotczeniu skóry. Mówiąc krótko - przedłuża młodość. Należy stosować gimnastykę twarzy i szyi. Ten rodzaj gimnastyki jest  łatwy. Ćwiczenia twarzy można wykonywać na siedząco - oglądając program telewizyjny lub słuchając radia. Pamiętajmy jednak, że profilaktyka  przynosi oczekiwane  rezultaty tylko wówczas, gdy stosuje się ją systematycznie. Znamy powiedzenie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć".
 
Dlatego też powinno się zacząć program gimnastyki, gdy zmarszczki dopiero zaczynają być widoczne. Początkowe ćwiczenia wykonujmy łagodnie, bez napinania mięśni. Aby wzmocnić elastyczność policzków należy trzy środkowe palce każdej ręki przycisnąć  jednocześnie do kości policzkowych, jednocześnie  uśmiechając  się, aż do oporu stawianego przez przyciśnięte do policzków palce. Kończąc ćwiczenie rozluźniamy mięśnie twarzy. Każde z ćwiczeń  powtarzamy co najmniej kilka, lub kilkanaście razy z rzędu. Chcąc zapobiegać wiotczeniu okolic wokół ust, wykonujmy ćwiczenie  polegające na wyraźnym wymawianiu liter: o, u, x.

 

Zobacz także

Artroskopia kolana czyli bezbolesny zabieg

Operacja stopy

Edukacja żywieniowa - sposób na utrzymanie zdrowia

Polacy coraz chętniej biegają

Artroskopia kolana - przywraca sprawność fizyczną

Na zdrowie

Szlachetne zdrowie
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz

Aforyzm

Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci.


Numer konta do wpłat

97 1020 1097 0000 7002 0252 0245