Artroskopia kolana

Artroskopia kolana - badanie skuteczne i bezbolesne.
 

artroskopia kolana

 

Staw kolanowy często jest narażony na różnorodne kontuzje. Są one bardziej lub mniej poważne. Może to być uszkodzenie więzadeł krzyżowych, rozerwanie łękotki lub zwykłe nadwerężenie.

Artroskopia kolana (lub innego stawu) jest zabiegiem wykonywanym dość często, przeważnie prywatnie. Jego popularność wynika z faktu, że badanie pozwala na dokładną diagnozę stanu kolana, oraz zaordynowanie odpowiedniego leczenia. Artroskopia jest znakomitym sposobem takiej diagnozy – trwa wyjątkowo krótko, maksymalnie 1,5 godziny, czasami o połowę krócej. Badanie przeprowadza się wprowadzając artroskop do wnętrza stawu i oglądając to miejsce dokładnie.

Badanie takie wykonuje się w celu diagnostyki, kiedy badany jest rodzaj schorzenia oraz podczas operacji, gdy po rozpoznaniu wykonuje się od razu zabieg małymi narzędziami. Nieraz diagnostyczny model badania poprzedza konkretną operację.

Dzięki badaniu realizowane są m. in. takie zabiegi, jak usunięcie części łąkotki czy wycięcie błony maziowej, która rozrosła się nadmiernie. Artroskopia pozwala na niemal stuprocentowe rozpoznanie schorzenia. Ani USG kolana, ani rezonans magnetyczny nie są tak skutecznym badaniem. Artroskopia pozwala także badać świeże uszkodzenia stawu. Najczęściej za jej pomocą badany jest staw kolanowy oraz staw łopatkowo-ramienny. Dzięki niej badane są również: stawy skokowy górny, łokciowy, biodrowy oraz nadgarstka i ręki. Jest to badanie nowoczesne, nieinwazyjne oraz realizowane szybko. Nie pozostawia blizn, a jego efekty widać od razu.

Kiedy należy wykonać artroskopię? Jak wygląda to badania i w jaki sposób przebiega? Wykonuje się ją przy urazach stawów, niestabilności ruchów w stawach, złamaniach śródstawowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zmianach zwyrodnieniowych, obecności ciał obcych w stawie oraz nowotwory w obrębie stawów.

Badanie nie wymaga stosowania narkozy, realizowane jest pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. To drugie stosowane jest wyłącznie w przypadku dzieci. Niezbędna jest sala operacyjna i stół. Pacjent leży, z lekko ugiętą nogą w stawie. Skóra kończyny zakrywana jest serwetami chirurgicznymi, a skóra w miejscu artroskopii przecierana jest dokładnie jodyną lub innym środkiem dezynfekującym. Powyżej stawu umieszcza się opaskę uciskową, aby doszło do pewnego niedokrwienia i zmniejszenia krwawienia. Najpierw nacina się skórę i tkanki, a następnie wprowadza się artroskop. Do stawu wkłada się także wężyki, którymi podczas badania podawany jest roztwór wodny, dzięki czemu obraz oglądany przez kamerę jest w pełni wyraźny. Badanie pozwala ocenić chrząstkę stawową, błonę maziową, więzadła, ścięgna mięśni. Badanie może skończyć się na oględzinach albo zakończyć się operacją. Wynik badania przekazuje się albo z nagraniem, albo z opisem.

Samo badanie trwa krótko, w tym samym dniu pacjent może iść do domu. Jeśli kończy się ono operacją, wówczas pacjent wypisany jest do domu nazajutrz po operacji. Pacjent powinien przed badaniem opowiedzieć o swoich dolegliwościach i przedstawić wyniki badań radiologicznych stawu.

 

Zobacz także

Operacja haluksa

Na zdrowie

Szlachetne zdrowie
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz

Aforyzm

Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci.


Numer konta do wpłat

97 1020 1097 0000 7002 0252 0245