Kiedy operacja kręgosłupa jest jedynym rozwiązaniem

 

Operacja kręgosłupa - twoja sprawność w rękach chirurgów

 

Zabieg operacyjny - kręgosłup

 

 

Żyjemy w czasach, gdzie prawie całe dnie spędzamy w pracy, a o zdrowie nie mamy czasu dbać. Nic więc dziwnego, że schorzenia kręgosłupa stały się jedną z chorób cywilizacyjnych, gdyż ilość osób borykających się z nimi ciągle rośnie. Narażone na nią są osoby z predyspozycjami genetycznymi, brak aktywności fizycznej jest również dużym czynnikiem zachorowań. Jednak najczęstszą przyczyną występowania schorzeń kręgosłupa jest długotrwałe tkwienie w jednej pozycji, gdzie zwykle jesteśmy narażeni na to w pracy.

Schorzeniami kręgosłupa nazywane są zwyrodnienia, które doprowadzają do deformacji kręgosłupa w różnych jego częściach. Objawia się to między innymi silnymi bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, szyjnym lub piersiowym. Nieleczone schorzenia mogą doprowadzić w dalszej fazie rozwoju doprowadzić do zaburzeń funkcji ruchu, czucia a nawet trwałego kalectwa. Nie wolno bagatelizować pierwszych objawów i najlepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeszcze ból utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie. Lekarz zleci szereg badań w celach diagnostycznych, a następnie na ich postawie zacznie leczenie. Jeśli w porę zaczniemy działać, to może wystarczyć leczenie środkami przeciwbólowymi. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są niewielkie, to często lekarz zleca rehabilitację. Ostatecznością jest zabieg operacyjny kręgosłupa i jest stosowany, gdy dwie wcześniej wspomniane metody nie przyniosą rezultatów lub gdy zwyrodnienie jest zbyt zaawansowane.

Tak jak było wspomniane  wyżej metoda operacyjna jest w przypadku kręgosłupa ostatecznością, dlatego zanim lekarze na nią kierują pacjenta zlecają leczenie lekami i rehabilitację. Niestety gdy pacjent zbyt późno zjawi się u lekarza,to jedynym ratunkiem na dokuczliwy ból jest zabieg operacyjny. Każde schorzenie kręgosłupa jest inne, może dotyczyć innych jego okolic. Nie ma dlatego jednej operacji na wszystkie dolegliwości i lekarz indywidualnie do każdego pacjenta musi wybrać technikę operacyjną. Jedno jest pewne, zawsze stara się technikę, która pozwoli pacjentowi szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania (czyli tzw. Metoda małoinwazyjna). Technika operacji kręgosłupa zależy również od tego w jakim stanie jest nasz kręgosłup i jak bardzo zaawansowane jest zwyrodnienie. Na czas zabiegu pacjent zostaje znieczulony, a pobyt w szpitalu może potrwać od kilku do kilkunastu dni.

Operacji kręgosłupa powinien poddać się każdy, kto boryka się uporczywym bólem. Niestety samoistnie objawy nie miną, a wręcz przeciwnie z czasem będą się nasilać. Dodatkowo im wcześniej postawiona diagnoza, tym mniej inwazyjny będzie zabieg i szybciej będziemy mogli znów cieszyć się zdrowiem. Również ból ustąpi, więc nasz komfort poruszania się polepszy.

Razem z operacją kręgosłupa w parze idzie rehabilitacja, która jest konieczna po tego typu zabiegach. Zwykle wystarczą zajęcia 2-3 razy w tygodniu pod nadzorem fizjoterapeuty. Rehabilitacja ma na celu pełne przywrócenie do aktywności pacjenta oraz pokazanie jemu jak dbać o siebie w pierwszych miesiącach po operacji. Po przebytej operacji kręgosłupa warto również zmienić swój tryb życia, by to się więcej nie powtórzyło. Można spędzać bardziej aktywnie swój wolny czas, włączyć w to spacery, jazdę rowerem czy nawet bieganie. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, jeśli tylko będzie chciał. W zależności od przebytej operacji nie wszystko jest dozwolone, więc zawsze lepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem i przestrzegać jego zaleceń.

 

Zobacz także

Operacja haluksa

Na zdrowie

Szlachetne zdrowie
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz

Aforyzm

Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci.


Numer konta do wpłat

97 1020 1097 0000 7002 0252 0245