Operacje haluksów - skuteczny sposób na bolące stopy

Operacja haluksa - konsekwencją choroby stopy.

Operacja stopy

Bardzo popularną chorobą, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn jest deformacja haluksa. Niestety bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie, gdyż sprawiają nam ból, mamy również problem z chodzeniem oraz z samym zakładaniem obuwia. Haluks to bardzo potoczne określenie palucha koślawego, która jest jedną z odmian choroby zwyrodnieniowej. Polega ona na deformacji stopy, a dokładniej mówiąc na pierwszym stawie śródstopia. Każdy się zastanawia jakie są właściwie przyczyny występowania haluksów, mogą wystąpić jeśli mamy do tego predyspozycje genetyczne, przy nadwadze oraz przy wrodzonych wadach kości. Jednak największą przyczyną ich występowania jest złe dbanie o stopy oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia ( za małe, za ciasne, obcasy itp). To prowadzi do deformacji, a w dalszej kolejności może być konieczna operacja haluksa.

 Wyróżnia się dwie metody, które mogą pomóc w ich pozbyciu się. Pierwsze to leczenie zachowawcze, podczas którego sami możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne wkładki oraz obuwie z poszerzonym przodem. Jeśli deformacja jest bardzo zaawansowana, to już niestety tylko operacja haluksa może pomóc ich się pozbyć. Metod operacyjnych jest kilka, zwykle to od stopnia deformacji zależy którą z nich wybierze lekarz. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle od godziny do dwóch, zaś pacjent musi stawić się w szpitalu dwie godziny przed planowanym zabiegiem. Sam zabieg przeważnie polega na tym, że w dużym palcu umieszczone zostają tytanowe śrubki. Aby to zrobić lekarz musi przeciąć kość, która znajduje się w dużym palcu i za pomocą wspomnianych tytanowych śrubek łączy ze sobą poszczególne elementy. Po zabiegu pacjent przeważnie może wrócić do domu tego samego dnia, chyba że do czynienia mamy ze skomplikowanym przypadkiem to pobyt może się wydłużyć i czas pobytu będzie zależał od lekarza.

Po operacji haluksów czeka nas dosyć długi okres rekonwalescencji, który zwykle trwa od trzech do dwunastu miesięcy. W tym czasie czeka nas rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie stopy pacjenta do całkowitej sprawności. Po zabiegu przez pewien czas będziemy musieli nosić specjalistyczne obuwie pooperacyjne oraz nie obciążać za bardzo nogi. Szwy są ściągane po 2 tygodniach, zaś po około 6 tygodniach pacjent może zacząć nosić obuwie codzienne. Warto stosować się do zaleceń lekarza, gdyż zlekceważenie ich może doprowadzić do ponownego pojawienia się haluksów (a tego chyba nie chcemy). Dobrze jest również po operacji haluksów kontrolować stan stopy, dlatego wskazane są wizyty u lekarza.

Po operacji haluksa rzadko pojawiają się jakieś powikłania, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę ryzyko i możliwość ich wystąpienia. Zwykle są to infekcje, złe gojenie się ran, słaby zrost kości lub pojawiający się ból w stopie. Ważne, aby pacjent nie bagatelizował dolegliwości i niezwłocznie udał się do lekarza.

Każdy zabieg jest inny i można czuć strach na samą myśl o operacji haluksów. Jednak warto spojrzeć na to racjonalnie. Ból towarzyszący nam w każdej minucie życia to nic przyjemnego. Do tego trudności w poruszaniu się i mało estetyczne koślawe paluchy nie są powodem do zachwytu. Pamiętać też należy, że nie leczona deformacja stopy się w dalszym stopniu rozwija i im dłużej czekamy, tym trudniejsza czeka nas operacja haluksów i powrót do normalnego funkcjonowania.

 

Zobacz także

Artroskopia kolana czyli bezbolesny zabieg

Endoproteza kolana poprawia funkcjonowanie układu ruchowego

Operacja kręgosłupa

Na zdrowie

Szlachetne zdrowie
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz

Aforyzm

Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci.


Numer konta do wpłat

97 1020 1097 0000 7002 0252 0245