Endoproteza kolana

 

Endoproteza kolana, czyli nowoczesność i pomocna operacja

Wstawianie endoprotezy kolana

 

Już nie musisz godzić się na ból - wybierz endoprotezę kolana.

Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zaleceń.
Pacjent powinien odpowiednio ubierać się, uprawiać sporty, które nie nadwerężą endoprotezy oraz postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Ubierać należy się w pozycji siedzącej, zawsze ubierając najpierw kończynę operowaną. Należy zakładać buty wsuwane i używać do tego celu łyżki do butów, aby nie schylać się nadmiernie – najlepsza będzie łyżka z długim trzonkiem.

 

Najlepiej myć się pod prysznicem, rozkładać mapy antypoślizgowe na podłodze, nie należy siadać w wannie. Dobrze jest kupić stołek lub krzesło do wanny lub zamontować ławkę do brzegów wanny. Do brodzika najpierw wkłada się nogę zdrową, a później dostawia się kończynę, która była operowana. Nie wolno przemęczać się i wykonywać ciężkich prac domowych w czasie od 8 do 12 tygodni od dnia zabiegu. Nie wolno nosić ciężkich toreb i przedmiotów.

 

Pacjent z endoprotezą kolana powinien siedzieć na przednim fotelu pasażera, ponieważ to miejsce jest komfortowe. Podczas długich przejazdów samochodem niezbędne są krótkie przerwy, wyjście z samochodu, rozprostowanie nóg, krótki spacer. Najlepiej, żeby pacjent po zabiegu nie prowadził samochodu, ponieważ jest to czynność bardzo obciążająca organizm. Pacjent powinien spać na zdrowym boku lub na plecach. Z łóżka wstawać najlepiej po stronie nogi operowanej, a później dostawić do niej zdrową nogę. Niewskazane jest wstawanie z łóżka poprzez przyciąganie się pacjenta do balkonika, ponieważ wiąże się z wywieraniem zbędnego ucisku na operowaną nogę. Po operacji należy siadać na wysokich krzesła, ponieważ dzięki temu unika się zginania operowanego stawu kolanowego. Szkodliwe jest zginanie operowanego stawu powyżej 90 stopni. Może prowadzić do urazu i zniweczyć efekt operacji. Pacjent nie jest wyczynowcem Najpierw powrót do zdrowia, później wysiłek fizyczny Pacjent z endoprotezą kolana nie może uprawiać koszykówki, siatkówki, hokeja, podnosić ciężarów, ponieważ te sporty znacznie obciążają stawy kolanowe. Jazda na nartach nie jest wskazana, ponieważ generuje różnorodne urazy. Lekarze zalecają chodzenie, nordic walking, czyli spacerowanie z kijkami, golf, taniec, uprawianie narciarstwa biegowego, korzystanie z bieżni, jazdę na rowerze stacjonarnym, ćwiczenia gimnastyczne – wszystko oczywiście z umiarem. Spacer nie może obejmować dystansu większego niż 4,5 kilometra. Pływanie jest jak najbardziej wskazane, ale dopiero po zagojeniu się ran po operacji.

 

Pacjent ma czas na rekonwalescencję, żadne przyspieszanie procesu leczenia wcale nie jest wskazane. Do zdrowia należy wracać powoli, a poza tym nie wolno postępować lekkomyślnie. Wszczepienie endoprotezy kolana nie jest operacją bardzo poważną, ale należy podejść do niej rozsądnie i z uwagą, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Należy pamiętać, że jest to zabieg nieodwracalny. Nie można powrócić do stanu sprzed tej operacji, zatem należy dbać o efekt zabiegu.

Zobacz także

Operacja haluksa

Na zdrowie

Szlachetne zdrowie
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz

Aforyzm

Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci.


Numer konta do wpłat

97 1020 1097 0000 7002 0252 0245